4 червня розпочався Петрів піст

Сьогодні, 4 червня розпочався святий Петрів піст,  який цього року триватиме 38 днів. Зветься цей піст так тому, що днем його завершення є 12 липня, свято первоверховних апостолів Петра і Павла, а розпочинається він тиждень після дня Святої П’ятидесятниці, зішестя  Святого Духа на апостолів, тому й справедливо можна назвати його апостольським.

У першохристиянські часи він був призначений насамперед для тих, хто з будь-яких причин не постував під час Святої Чотиридесятниці — посту перед Великоднем. Згадки про цей піст зустрічаються, починаючи від ІІІ століття, а в IV він уже стає частиною загальноприйнятої традиції.

Святий V століття Лев Великий, пояснюючи богословські мотиви Петрівки, зауважував: «Після тривалого святкування П’ятдесятниці піст є особливо необхідний, щоб його подвигом очистити нам думки і зробитись достойними дарів Святого Духа».

За уставом Петрівка не є суворою, і під час неї дозволяється вживати олію та рибу. Також нагадаємо, що вагітні жінки та малі діти від постування звільняються. До того ж ті, хто хворіє або важко працює, і тому не в змозі дотримуватись усіх харчових вимог Петрівки, також можуть дозволити собі вжиток скоромних продуктів – просто в цьому випадку, якщо є така можливість, варто попросити на це благословення у священика.

Розпочинаючи Петрів піст, не намагаймося сховатись за його зовнішніми атрибутами у вигляді пісних страв. Спробуймо пройти цей проміжок часу, максимально уважно до голосу Божого в нашому серці, поєднатися з Христом у Таїнстві Євхаристії (Причастя). І кожного разу, стоячи в храмі та вслухаючись у слова «Святая Святим», пам’ятаймо, що вони адресовані також і до нас. І хоча ми, на жаль, не «дотягуємо» до цього високого звання, усі ми покликані по благодаті Духа Святого саме до святості, синонімами якої, напевне, є вірність Богові і любов до Нього не зважаючи ні на що.

Ростислав Дідух