Капелани Кіцманської єпархії взяли участь у Всеукраїнському з’їзді військових священиків УПЦ Київського Патріархату

8 березня завершив свою роботу Зїзд військових священиків (капеланів) Української Православної Церкви Київського Патріархату, який проходив у м. Дніпрі. Протягом трьох днів 250 військових священиків з усієї України обговорювали стратегію розвитку інституту військового духовенства в Україні. Під час роботи форуму капелани розповіли про свої будні на передовій в зоні АТО та у військових частинах, донесли до керівництва СУВД своє бачення майбутнього служби військових священиків в Україні.

Сьогодні слово «капелан» міцно увійшло в щоденний лексикон українців. Капеланський рух в Україні, придушений свого часу радянщиною, почав активно розвиватися під час збройного конфлікту на Сході. В 2014-му священики УПЦ КП  у камуфляжі добровольцями йшли на фронт. Унікально, але їм вдавалося і вдається донині провадити не тільки душпастирську підтримку воїнів, а й функції волонтерів-постачальників, психологів, водіїв, допомагати там, де не вистачає рук. У зоні АТО Українську Православну Церкву Київського Патріархату представляли та представляють за всі роки війни 450 капеланів.

З благословіння архієпископа Чернівецького і Кіцманського Онуфрія на цьому форумі були присутні і священики з Кіцманської єпархії, зокрема представники Сторожинецького благочиння: прот. Петро Черепюк – настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці с. Гільче та Свято-Димитрівського храму с. Кошелівка, прот. Михаїл Бигар – настоятель Хресто-Воздвиженського храму с. Нові Бросківці, свящ. Іван Папущак – настоятель храму мч. Валентини Палестинської с. Панка, а також священик з Кіцманського благочиння свящ. Іван Турчинський настоятель Свято-Успенського храму села Оршівці.

Дякуючи капеланам за їхню активну позицію та відданість справі душпастирювання українських військовослужбовців, голова СУВД митрополит Іоан (Яременко) наголосив, що Церква Київського Патріархату розпочала велику та важливу справу і буде продовжувати йти наміченим шляхом. Адже запровадження інституту військового духовенства в силових структурах України показало свою ефективність і перспективність. Прикладом цього є те, що лише за два останні місяці цього року завдяки духовній роботі капеланів вдалося попередити дев’ять випадків суїциду серед військових.

Капелани Кіцманської єпархії активно приймали участь у роботі  З’їзду. За ці дні капелани прослухали лекції всесвітньовідомого психолога доктора медичних наук Олега Чабана про подолання посттравматичних розладів, психолога Ольги Вержиківської про роботу з сімʾями військовослужбовців, керівника Прес-центру СУВД Ярослава Шевченка про правильне користування соціальними мережами та прес-секретаря СУВД Володимира Яцульчака про правильне написання інформаційних дописів та статей.

Актуальним для обговорення стало питання майбутнього закону, який повинен врегулювати роботу капеланів.

Також капелани відвідали перший в Україні музей АТО у м. Дніпрі, присвячений тематиці російсько-української війни, який було відкрито у січні минулого року. У першій залі музею розміщено речі мешканців області, які зробили внесок у захист України. Тут інструменти медиків, одяг капеланів, шеврони добровольців, афіші волонтерських акцій, фото військових кореспондентів, дитячі малюнки. Є в музеї особлива емоційно важка “Зала Пам’яті”. Тут півтисячі портретів людей, які віддали на Донбасі свої життя, захищаючи Україну.

Також в музеї АТО створили вражаючий кінозал, де зображення передається на 360 градусів і відчувається “ефект присутності”. На чотирьох стінах відвідувачі можуть подивитися 24-хвилинний фільм, у якому в хронологічній послідовності представлені події останніх трьох років – від окупації Криму до сьогодення. Особливо вразила капеланів  трансляція об’ємного  фільму ,,Битва за Дніпро,,. Багато з священиків не стримували сліз переглядаючи кадри цього фільму. У цей музей потрібно поїхати кожному. Емоції від побаченого дійсно зашкалюють.

Капелани відвідали також ,,Алею Героїв,, та помолились на головній площі міста за героїв, котрі віддали свої життя за Україну. Після музею АТО капелани відбули на головну площу Дніпра, де разом з архієреями Київського патріархату провели поминальну літію за героями, котрі віддали свої життя за Україну.

Вкінці робочого періоду делегатами зʾїзду було прийнято підсумковий документ, котрий зможе врегулювати діяльність військових священиків, котрі перебувають на посадах в силових структурах України, і тих, котрі перебувають в ротаціях та займаються волонтерською діяльністю серед військових. Капелани Кіцманської єпархії поїхали додому сповнені вражень та з наснагою  для налагодження системної роботи з військовими  у себе на парафіях та на території єпархії.

прот. Михаїл Бигар