4 грудня – дванадесяте свято Введення в храм Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії

4 грудня Свята Православна Церква вшановує величне Богородичне свято – Введення в храм Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії.

Історична довідка: Святе Євангеліє нічого не говорить нам про подію Введення в храм Пресвятої Богородиці. Це свято, як і свято Різдва й Успіння Божої Матері, засноване на Священному Переданні. З нього ми довідуємося, що батьки Пречистої Діви Марії свв. праведні Іоаким та Анна, будучи бездітними, дали обіцянку, якщо в них народиться дитина, то віддадуть Її на службу Богу у Єрусалимський храм. Господь Бог вислухав їхні молитви і дав їм доньку. Коли їй виповнилося три роки, батьки привели Її до храму і віддали в руки первосвященика Захарії, батька св. Івана Предтечі. Тут Пресвята Богородиця перебувала тривалий час аж до заручин зі св. Йосифом.

Свято Введення належить до 12-ти великих свят. Воно має один день перед- і чотири дні післясвята. Про нього маємо згадки від V-го ст., але треба було аж кількасот років, поки воно стало загально поширеним по цілому Сході. З проповідей на цей день Константинопольських патріархів (Германа (715-730) і Тарасія (784-806)) виходить, що свято Введення було встановлене у VIII ст. Синайське Євангеліє з VIII ст., котре подарував до синайського монастиря імператор Феодосій ІІІ (715-717), між 12-ма святами згадує і свято Введення. Це свято містять і грецькі Богослужбові книги з ІХ-го століття. Із ІХ ст. його починає святкувати вся Східна церква. Синайський Канонар (збірник церковних законів) з IX-X ст. подає свято Введення під такою назвою: «Свято Пресвятої Богородиці, коли була приведена в храм Божий, маючи три роки». Типікон Великої Константинопольської Церкви (IX-X ст.) хоча і не подає ані апостола, ані Євангелії на цей свято, але день 4 грудня поданий як: «Собор Святої Богородиці, коли була передана своїми батьками і приведена у храм Господній від трьох літ». Евергетидський Типікон з XI ст. має богослужіння на свято Введення з-перед і післясвятом. Богослужіння на це свято склали Григорій Нікомідійський (IX ст.), Василій Паґаріот і Сергій Святогорець.

На Захід свято Введення прийшло досить пізно – аж наприкінці XIV ст., а в половині XV ст. поширилося по цілій Європі. 

З нагоди свята архієпископ Чернівецький і Кіцманський Онуфрій звершив урочисті святкові Богослужіння в кафедральному Соборі Різдва Христового м. Чернівці. За Всенічною службою напередодні свята Владиці співслужили: митр. прот. Іоан Кігніцький – секретар єпархії, митр. прот. Борис Яриковський – клірик кафедрального Собору, свящ. Іван Папущак – настоятель храму мч. Валентини Палестинської с. Панка, свящ. Василь Чебан – настоятель Свято-Троїцького храму м. Чернівці.

У сам день свята Владика Онуфрій звершив Божественну Літургію в співслужінні духовенства кафедрального Собору Різдва Христового м. Чернівці.

Прес-служба Кіцманської єпархії