6 листопада – ікони Божої Матері ,,Всіх скорботних радість”

6 листопада та 5 серпня – дні, коли християни з особливою любов’ю та повагою звертаються до ікони Божої Матері “Всіх скорботних Радість”. Бо ще з старозавітних часів Цариця Небесна вважається захисницею й покровителькою всіх нужденних.

На іконі зображена в повний зріст Діва Марія з Немовлям. Вона стоїть у повітрі в оточенні ангелів. Внизу перед Божою Матір’ю зібралися люди, що страждають від хвороб та життєвих негараздів, про їхні проблеми свідчать надписи над ними. Відома ця ікона з XVII століття.

Перше відоме чудотворіння святого образу перекази відносять до 1668 року, коли зцілення отримала сестра патріарха Іоакима. Євфимія жила у Москві й досить довгий час страждала від рани, що не загоювалася. Одного разу вона почула жіночій голос, який велів їй йти до Храму Преображення Господнього та просити священика відслужити молебень із водосвяттям перед іконою “Всіх скорботних радість”. Жінка зрозуміла, хто саме до неї звертався, із затаєною надією пішла шукати вказаний храм.

І дійсно, на Ординці існувала Преображенська церква, в якій була ікона з такою назвою. Виконавши вказівки Божої Матері Євфимія зцілилася. Патріарх Іоаким повелів скласти молитовну службу образу, а саму ікону відтоді прославляють як чудотворну.

Особливе благоговіння перед святим образом “Всіх скорботних Радість” відчували представники царської родини та знаті Російської імперії (яка на той час окупувала значну частину України). Про це свідчить той факт, що під час переїзду до Петербургу сестра Петра І Наталія замовила копію чудотворної ікони. Вона встановила святиню в дворовій церкві при власному палаці і замовила їй дорогоцінний оклад.

До цієї ікони в свій час звернулася Катерина ІІ, яка першою в країні наважилася робити щеплення проти віспи, епідемія якої забирала багато життів. Після вдалої медичної процедури цариця на знак подяки за захист замовила для образу Богородиці ще більш дорогий оклад.

В Петербурзі великою шаною користується ще один варіант ікони Божої Матері, так звана “Всіх скорботних Радість” з грошиками”. Історія появи її досить цікава та варта уваги. За переказом ікону знайшов купець Куракін на березі Неви й подарував її капличці на честь Богородиці в одному із сіл поблизу міста. В липні 1888 року в тих краях була страшна гроза, і блискавка влучила в каплицю. Виникла пожежа, після якої ікона не тільки не згоріла, але й оновилася. А монети з кружки для пожертв чудодійним чином пристали до поверхні образу. День шанування цієї ікони (із монетами) 5 серпня за новим стилем.

Чудесні зцілення важкохворих обумовили знаходження образу Божої Матері у лікарняних закладах та в’язницях. Є багато переказів про явлення Богородиці у лікарні, яка належить Києво-Печерській лаврі. Ікону “Всіх скорботних Радість” туди пожертвував засновник закладу князь Микола Святоша.

З 2014 року, коли в Україні почалися трагічні сторінки війни на Сході України, ікона Богородиці ,,Всіх скорботних радість” стала пристановищем для згорьованих матерів, осиротілих дітей та людей, що залишилися без домівок і прихистку. До неї звертаємося з проханнями захисту та оборони скривджених і поневолених, просимо захистити Україну від ворогів. Саме тому 8 жовтня 2017 року на честь цієї ікони було освячено нижній храм кафедрального Собору Різдва Христового м. Чернівці.